Pravidelná o podlahu je tím nejlepším způsobem, jak uchovávat čistý a krásný vzhled vašich podlah. Dodržujte naše doporučení, abyste získali vzhled podlahy, z něhož se budete moci těšit ještě po dlouhou dobu.

 

Lakovaná dřevěná podlaha

Bezbarvý lak na podlahy je jednou z nejběžnějších povrchových úprav dřevěných podlah. Lak je k dispozici v několika úrovních lesku (lesk, polomat) až do úplného matu (mat, extra mat). Lakovaná podlaha je vysoce odolná vůči oděru a chemikáliím. Pro lakované podlahy je důležité čistit a udržovat pravidelně.

Prach a čištění

 • Chránit vaše dřevěné podlahy je jednoduché. Při běžném čištění odstraníte prach a nečistoty dříve, než poškrábou a zmatní povrchovou vrstvu nebo způsobí opotřebení podlahy.
 • Vždy, když čistíte dřevěné podlahy, používejte minimální množství vody. Pokud cokoli na podlahu vylijete (jídlo či nápoje), okamžitě podlahu vytřete, aby se zamezilo případnému trvalému poškození nebo zbarvení.
 • Zametejte nebo vysávejte vaše dřevěné podlahy tak často, jak to je nutné.
 • Nepoužívejte ”univerzální” čističe na vaše dřevěné podlahy, neboť ty obvykle zanechávají na povrchu zbytkový matný povlak, a vy tak nakonec použijete příliš mnoho vody, což vaše dřevěné podlahy poškozuje.

Údržba

 • Pokud vaše dřevěné podlahy začínají vypadat matně nebo mají drobné oděrky, můžete k obnovení jejich lesku a k oživení použít leštěnku na parkety.
 • Leštěnka nebo osvěžovač (nebo-li prostředek na oživení vzhledu) dodají vašim dřevěným podlahám lesk a slouží rovněž jako ochranná vrstva proti opotřebení.
 • Jestliže jste položili dřevěnou podlahu v místech, kde existuje riziko rozlití vody, jako například v kuchyni nebo koupelně, naneste na vaše nové podlahy leštěnku nebo osvěžovač – tedy prostředek na oživení lesku podlahy, abyste jim vytvořili ochrannou vrstvu.
 • Leštěnka a osvěžovač se mohou nanášet podle potřeby, obvykle ale několikrát za rok. Před opětovným nanášením dbejte na to, aby byla dřevěná podlaha řádně vyčištěná.

 

Voskovaná dřevěná podlaha

Ošetření podlahy voskem chrání podlahy proti opotřebení a poskytuje stejný vzhled a teplo jako olej na dřevu. Zajišťuje také vyšší odolnost dřevěné podlahy proti chemikáliím a opotřebení než olejovaná podlaha. Voskovaná dřevěná podlaha je často měkčí a mírně kluzčí než olejovaná dřevěná podlaha.

Prach a čištění

 • Ochrana voskovaných podlah je prakticky stejná jako u lakovaných, tedy čistit tak často, jak je třeba, používat minimální množství vody
 • Stejně jako u lakovaných podlah platí doporučení nepoužívat „univerzální“ čističe, protože zanechávají na povrchu zbytkový matný povlak

Údržba

 • Pokud si nejste jisti, jak správně udržovat vaši voskovanou dřevěnou podlahu, kontaktujte nás.

 

Olejovaná dřevěná podlaha

Ošetření olejem na dřevo je velmi populární, protože vytvoří krásný vzhled exotických dřevin. Dřevěné podlahy ošetřené olejem vyzdvihnou přirozený charakter a teplý vzhled dřeva. Olej na dřevo neposkytuje žádnou přímou ochranu proti opotřebení, ale napomáhá odpuzovat vodu. Je vhodné zvážit, do kterých místností se hodí olejované dřevěné podlahy.

Může být složité pozorovat a cítit rozdíl mezi naolejovanou dřevěnou podlahou a voskovanou dřevěnou podlahou. Voskovaná dřevěná podlaha je často měkčí a mírně kluzčí než olejované dřevěné podlahy.

Prach a čištění

 • Ochrana voskovaných podlah je prakticky stejná jako u lakovaných, tedy čistit tak často, jak je třeba, používat minimální množství vody
 • Stejně jako u lakovaných podlah platí doporučení nepoužívat „univerzální“ čističe, protože zanechávají na povrchu zbytkový matný povlak

Údržba

 • Používejte speciální olejový výrobek pro údržbu a ochranu vašich olejovaných podlah se speciálním složením na oživení olejovaných podlah, abyste si mohli být jisti, že svým podlahám uchováte perfektní vzhled.
 • Jestliže jste položili olejovanou podlahu v místech, kde existuje riziko rozlití vody, jako například v kuchyni, naneste na vaše nové podlahy olejový prostředek na oživení, abyste jim vytvořili ochrannou vrstvu a zvýšili tak jejich životnost.
 • Prostředek na oživení se může nanášet podle potřeby, obvykle ale několikrát za rok. Před opětovným nanášením dbejte na to, aby byla daná podlaha řádně vyčištěná.

Zdroj: www.bona.com


Katalogy ke stažení:

 

Bona – údržba podlah 2017


Od 26.5. do 5.6. je provozovna Evropská z důvodu dovolené zavřena.
Děkujeme za pochopení.