Sháníte a nedokážete si vybrat z katalogu ty nejvhodnější dveře? Nevíte jaký materiál, nebo povrch vybrat, popřípadě jak dveře správně změřit? Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, který vám vysvětlí vše důležité.

Jak vybrat výplň dveří?
Výplň dveří vybíráme podle toho, kde budou dveře umístěny a také podle toho jakým vlivům budou vystaveny:

  • Voština – papír formovaný do tvaru včelích pláství, je oblíbená především kvůli nízké ceně. Dveře jsou méně odolné, hodí se proto do prostorů, kde budou dveře méně namáhány (spíše do bytů než do kanceláří)
  • Děrovaná dřevotříska (DTD) – odlehčená dřevotřísková výplň, je mnohem pevnější a mohutnější než voština, dveře jsou také těžší a poskytují lepší izolaci proti hluku a mají delší životnost. Nejčastěji se používají pro běžné interiérové dveře
  • Plná dřevotřísková deska (DTD) – je nejdražší variantou a využívá se u speciálních dveří. Velkou výhodou je odolnost proti namáhání a proražení

Pravé nebo levé, toť otázka?
Jak správně určíte, o které křídlo se jedná? Je to jednoduchý, avšak při výběru dveří velmi zásadní krok:

  • Jednokřídlé dveře – stoupneme si tak, aby se dveře otevíraly směrem k nám. Levé dveře otevíráme směrem k sobě levou rukou a panty jsou vlevo, naopak pravé dveře mají panty napravo.
  • Dvoukřídlé dveře – orientaci určíme podle stejného principu jako u jednokřídlých. Stoupneme si tak, aby se dveře otevírali směrem k nám a ty, které se otevřou jako první, jsou určující. Zároveň je na nich umístěna klika.

Jak změřit rozměr dveří?
Dveře měříme ve falci, tzn. Na užší nebo širší straně dveří (dveře 80/197 cm měří ve falci na šířku 82 cm a na širší straně 85 cm, na výšku 197 cm a na vyšší straně 198,5 cm. Průchod dveří je 197 cm výška a 80 cm šířka)

Jaké jsou nejčastější dveře?

  • Výška 197 cm
  • Šířka od 60 do 90 cm
  • Do koupelny se hodí menší dveře, do obytných spíše širší

Jak vybrat povrch dveří?
Stejně jako výplně musíme při výběru povrchu myslet na to, kde se budou dveře vyskytovat a co jim může hrozit. Jednotlivé úpravy povrchu se liší svou tloušťkou:

  • Folie – nejlevnější varianta úpravy povrchu. Jsou vhodné pro standardní vnitřní dveře bez zvýšeného zatížení
  • Laminát – pro střední zatížení se používá CPL (střednětlaký laminát) vrstva laminátu je téměř k nerozeznání od pravého dřeva a i po letech si zachovává původní vzhled. Dveře pokryté laminátem jsou odolnější proti poškození např. domácími mazlíčky nebo hračkami malých dětí, jsou také snadno udržovatelné. Silnější materiál je HPL (vysokotlaký laminát), který se používá při vyšší zátěži, do domácnosti ale není nutný.
  • Dýha – dražší varianta neboť je vyrobena ze dřeva. Jedná se o tenkou vrstvu dřeva, je tedy náročnější na údržbu a není vhodná do kanceláří z důvodu větší náchylnosti na poškození
  • Masiv – celodřevěný povrch, který je zároveň nejdražší variantou. Vytváří dojem luxusu, vlivem dopadajícího světla mohou dveře s masivním povrchem ztrácet barvu.

Jak chcete dveře otevírat?
Typ otevírání dveří závisí především na prostoru, který máte k dispozici:

  • Otočné dveře – nejčastěji používané. Dveře jsou zavěšeny na pantech usazených v zárubních. Při montáži těchto typů dveří je nutné počítat s volným prostorem pro otevření dveří (např. aby předsunutá stěna neomezovala prostor pro dveře)
  • Posuvné dveře – vhodné do menších prostor. Umisťují se na stěnu nebo do stavebního pouzdra (s tím je nutné počítat již při stavbě)

Od 18.1. do 19.1. je provozovna Evropská z důvodu dovolené zavřena.
Děkujeme za pochopení.